top of page

Święto Bożego Ciała w Brazylii.

Brazylia to kraj religijny. Państwo jest świeckie, ale mieszkańcy Brazylii w ponad 80% to chrześcijanie zachowujący zwyczaje.

Chrześcijaństwo przybyło wraz z Portugalczykami, którzy, gdy w 1500 roku po raz pierwszy postawili stopę na Brazylijskiej ziemi odprawili pierwszą Mszę św.W Brazylii jest wielu katolików, a tradycje kościelne są zachowane i przeżywane w całym kraju. A jedną z tradycji jest święto Bożego Ciała. To dzień ustawowo wolny od pracy i wielu korzysta z okazji, by podróżować, wielu również idzie do kościoła, aby przygotować to piękne święto.

Tradycja polega na przygotowaniu solnych dywanów, tak, używa się soli gruboziarnistej, którą łatwo znaleźć w całym kraju ze względu na dużą produkcję. Solny dywan układa się w kościołach, na ulicach i placach tworząc piękną i kolorową ścieżkę, którą przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem.W niektórych miejscach prace rozpoczynają się dzień wcześniej. Barwniki w różnych kolorach miesza się z gruboziarnistą solą i rysuje postacie biblijne. Oprócz soli używają również mielonej kawy, pyłu drzewnego (trocin), a także materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak plastikowe kapsle, puszki i papier. Dywany stają się prawdziwymi dziełami sztuki.

Młodzi i dorośli, panowie i dzieci, wszyscy pomagają w tworzeniu dywanów.

W niektórych miejscach umieszczane są również kwiaty. W wielu kościołach zbierana jest żywność, która później jest przekazywana biednym.Kiedy dywany są już gotowe rozpoczyna się Msza Święta, a następnie procesja przechodzi po usypanych dywanach.

To bardzo piękna tradycja!Chcesz dowiedzieć się więcej o Brazylii, kulturze, historii i zwyczajach? Zostaw swoją propozycję w komentarzu!0 comentário

Comments


bottom of page