top of page

Cachaça – brazylijski napój.

Cachaça to napój destylowany, który powstał w Brazylii w latach 1513-1536 w cukrowniach, w czasach gdy Brazylia była jeszcze kolonią Portugalii.

W tym czasie plantacje trzciny cukrowej były głównym źródłem dochodów kolonii. Wiele gospodarstw budowało cukrownie.

A jak powstała cachaça?
Według brazylijskiego Instytutu Cachaça istnieją dwie wersje powstania napoju. Jedna wersja mówi, że Portugalczycy, którzy skolonizowali Brazylię, byli przyzwyczajeni do picia destylatu ze skórek winogron, i zrobili improwizowany zamiennik, czyli napój destylowany z pochodzący z soku z trzciny cukrowej. W drugiej wersji mówią, że podczas produkcji cukru pojawiła się piana, którą usunięto i wrzucono do koryta dla zwierząt, i zamieniła się w ciecz, którą nazwali „cagaça”. Tą ciecz podawano zwierzętom do picia, jednak z czasem ciecz fermentowała, a niewolnicy widząc, że zwierzęta były ożywione, postanowili go skosztować i zaczęli ten płyn pić.

Portugalczycy wiedzieli już, jak destylować napoje, a potem zaczęli używać moszczu „cagaça”, który zawierał również melasę, będącą produktem ubocznym produkcji cukru, a także sok z trzciny cukrowej. Destylowany produkt stał się Cachaçą, brazylijskim alkoholem.

Dzięki temu Cachaça była pierwszym napojem destylowanym stworzonym w obu Amerykach, jeszcze przed tequilą.
Cachaça to narodowy napój mający wiele marek. Wiele z nich jest eksportowanych, ale istnieje wiele rodzinnych wytwórni zlokalizowanych głównie w małych miasteczkach w głębi kraju, które są prawdziwymi klejnotami.


0 comentário

Commentaires


bottom of page