top of page

Ciekawostki o Rio de Janeiro - część 1

Atualizado: 14 de abr. de 2021

Rio de Janeiro - wielu już zna inni o nim słyszeli, to miasto znane na całym świecie. Co sprawia że jest ta słynne? Dlaczego Rio de Janeiro nazywa się „cudownym miastem”?


Chcemy pokazać 5 powodów, dla których warto poznać Rio de Janeiro i dowiedzieć się, dlaczego to miasto jest tak drogie Brazylijczykom, dlaczego zachwyca każdego, kto do niego przyjeżdża.

Miasto Rio de Janeiro położone jest w stanie o tej samej nazwie - Rio de Janeiro i jest stolicą tego stanu, który znajduje się w południowo-wschodnim regionie Brazylii. Zanim przedstawimy miasto, przybliżymy troszkę stan Rio de Janeiro. Jest to jeden z najmniejszych stanów Brazylii, ale ma bardzo dużą populację, ponad 17 milionów mieszkańców i 92 gminy (municípios). Stan Rio de Janeiro graniczy ze stanami São Paulo, Minas Gerais i Espírito Santo. Ma tropikalny klimat i mała ciekawostka, ​​oprócz rozległej linii brzegowej z najpiękniejszymi plażami w Brazylii, stan Rio to także góry i liczne wodospady.Historia:

Krótka historia o tym, jak pierwsi portugalscy osadnicy przybyli do Rio, które było już zamieszkane przez Indian z plemion Tupiniquins i Temiminós.

Pierwsi portugalscy odkrywcy przybyli do Rio de Janeiro w latach 1501 – 1502. Na początku roku 1502, wpłynęli do zatoki Guanabara, myśleli, że to ujście dużej rzeki, więc odnotowali w swoich pismach: RIO DE JANEIRO (rzeka styczniowa).

W następnym roku, przybyła portugalska wyprawa prowadzona przez Gonçalo Coelho, aby zbadać te ziemie, a w 1504 r. przybyła również francuska wyprawa kierowana przez Binota Paulmier de Gonneville. W tym czasie nie było jeszcze kolonizacji tego, co miało stać się miastem Rio, a jedynie eksploracja Pau-Brasil (drzewo, które nadało krajowi nazwę = Brazylia). Pau-Brasil charakteryzuje się ma bardzo dobrym drewnem, służące do produkcji wielu rzeczy, a jego żywicę używano do barwienia ubrań.

W rezultacie eksploatacja drewna była bardzo duża, zarówno wśród Portugalczyków, jak i Francuzów, i odbywała się w formie wymiany z Indianami zamieszkującymi region. Niektóre portugalskie ekspedycje przybyły, aby zdominować i zmonopolizować eksplorację Pau Brasil, wywołując bitwy morskie przeciwko Francuzom. Wtedy również przywieziono trzcinę cukrową do produkcji w tym regionie.

Przybyli też pierwsi jezuici aby katechizować Indian. Eksploracja trwała do 20 stycznia 1565 roku kiedy to kapitan Estácio de Sá wraz ze swoim siostrzeńcem Mem de Sá założyli miasto São Sebastião do Rio de Janeiro.


Od założenia miasta Rio, przez kolonizację aż do roku 1808 r. stoczono wiele bitew między Portugalczykami a Francuzami oraz Holendrom, którzy przybyli po Pau Brasil, trzcinę cukrową, oraz po złoto odkryte w Minas Gerais, a Rio de Janeiro stało się głównym portem eksportowym.

Rok 1808 to ważna data w historii miasta, ponieważ portugalska rodzina królewska zdecydowała się opuścić Portugalię i przybyć do Rio de Janeiro uciekając przed najazdami napoleońskimi. W sumie 15-tysięczna grupa Portugalczyków przybyła do Rio de Janeiro. Miasto stało się stolicą Portugalii, pierwszą stolicą kraju europejskiego z siedzibą poza Europą.


Wraz z przybyciem króla Portugalii do Rio de Janeiro miasto zaczęło się mocno rozwijać. Król stworzył parki, budowano domy, banki, biblioteki, wszystko dzięki znajdującemu się tu bogactwu, a także dzięki produkcji kawy. Wraz z miastem rozwinął się cały region.

Spacerując po historycznym centrum miasta Rio, możemy zobaczyć budynki będące siedzibą rządu Portugalii oraz ważne miejsca, takie jak stara katedra, kościół Nossa Senhora do Carmo (Matki Bożej z Góry Karmen), w którym odbywał się ślub księżnej Izabeli możemy również zobaczyć Paço Imperial, gdzie ta sama księżniczka w 1888 roku podpisała prawo Lei Áurea, którym zniosła niewolnictwo w Brazylii.


Historia miasta przeplata się z historią Brazylii, gdyż było sceną ważnych osiągnięć i wydarzeń. Rio było stolicą kraju do 1960 roku, kiedy to została przeniesiona do Brasilii.

Nie mamy wątpliwości co do historycznego znaczenia miasta Rio de Janeiro i dobrze jest wiedzieć, że Rio to nie tylko stolica samby, feijoada i piękne kobiety, ale również miasto bogate w historię i kulturę, które ciągle przyjmuje ludzi z całego świata ciągle wzbogacając to cudowne miasto.


0 comentário

Posts recentes

Ver tudo

Comments


bottom of page