top of page

Ciekawostki o Rio de Janeiro - część 4

Atualizado: 28 de set. de 2022

Religijność i gastronomia

W Rio de Janeiro mieszka wielu ludzi z różnych regionów Brazylii, migracja spowodowana jest wieloma ofertami pracy. Przy tak dużej różnorodności również kwestia religia jest przebogata i różnorodna. Chrześcijaństwo jest religią dominującą jednak jest również wielu wyznawców judaizmu, religii afrykańskich (Umbanda) oraz muzułmanów i buddystów.

Dominacja chrześcijan jest widoczna, wystarczy podczas spaceru po mieście zaobserwować wielość kościołów katolickich i ewangelickich. W samym Rio jest 271 parafii katolickich, wśród nich szczególne miejsce zajmuje katedra Św. Sebastiana.


Oprócz katedry są tutaj również bazyliki mniejsze i wiele sanktuariów. Najbardziej znanym jest Sanktuarium Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado.

Nie samym chlebem żyje człowiek, ale trzeba również nakarmić ciało! W Rio de Janeiro można znaleźć dania typowe dla całego świata oraz wszystkich regionów Brazylii. Restauracje serwują duży wybór sałatek, wędlin, ryb. Również łatwo znaleźć restaurację serwującą kuchnię włoską, japońską, a nawet polską.

Typowym daniem, które uwielbia każdy carioca, jest feijoada. Jest to potrawa z czasów, gdy niewolnictwo było jeszcze obecne w Brazylii. Składa się mniej szlachetnych części wieprzowiny gotowanej z czarną fasolą i mieszaną z mąką z manioka. Do popicia oczywiście napój w Rio de Janeiro, caipirinha.

Caipirinha jest z pewnością jednym z najczęściej wybieranych napojów przez turystów i łatwo go znaleźć. Jego skład jest bardzo prosty: cachaça (destylat z trzciny cukrowej), limonka, cukier i lód. Wymieszać i już można pić.Carioca bardzo lubi zimne napoje, patrząc na gorący klimat jest to oczywiste. Piwo jest jednym z głównych napojów spożywanych przez mieszkańców. Każdy mieszkaniec Rio lubi pójść na plażę, zjeść herbatnik Globo (herbatnik z białka i skrobi z manioku) i wypić zimną herbaty Leão mate (napój przygotowany na bazie yerba mate). Kawa należy również jednego najczęściej spożywanych napojów i bez kłopotu można znaleźć miejsce, gdzie jest serwowana.0 comentário

Comments


bottom of page