top of page

Karnawał w Brazylii – część 1: Rio de Janeiro.

Najbardziej żywiołowy karnawał na świecie jest w Brazylii i możemy to udowodnić!

Przedstawię trzy główne miasta Brazylii, w których można cieszyć się karnawałem: Rio de Janeiro, Salvador i Olinda.

Karnawał w Brazylii trwa tydzień. Większość świata główne imprezy karnawałowe szykuje na wtorek przed Popielcem, ale w Brazylii obchody zaczynają się w piątek i nie kończą się w Środę Popielcową, lecz trwają do niedzieli! Planowanie podróży do Brazylii w okresie karnawału należy zaplanować z wyprzedzeniem, gdyż hotele są pełne i większość z nich pracuje z pakietami na minimum 4 lub 5 noclegów, dlatego najlepiej wybrać jedno miejsce na pobyt przez cały okres karnawału.

W Brazylii luty to pełnia lata, a więc gorąco i częste opady deszczu. Temperatura waha się od 25 do 38 stopni. W całym kraju odbywają się imprezy karnawałowe, najbardziej znane są organizowane w trzech miastach i one są najbardziej poszukiwane przez Brazylijczyków i zagranicznych turystów.Karnawał w Rio de Janeiro jest znany na całym świecie. Głównie za sprawą widowiska Parady Szkół Samby.

Czym jest szkoła samby? Szkoły samby to stowarzyszenia, które powstały w latach dwudziestych XX wieku, kiedy karnawał i samba zaczęły być popularne w Brazylii. Stowarzyszenia te powstawały głównie na przedmieściach miasta.

W tym czasie odbywały się już imprezy uliczne z instrumentami perkusyjnymi, parady i organizacją, która przekształciła się w zjawisko, które dziś możemy uznać za prawdziwy przemysł rozrywkowy. Szkoły samby rywalizują w lidze i z roku na rok coraz lepiej przygotowują się do tej rywalizacji. Parada odbywa się w miejscu zwanym Sambodromem, czyli aleją z trybunami po obu stronach, gdzie każdy może śledzić to widowisko.Szkoły samby przygotowują się przez cały rok, tworząc kostiumy, mając próby muzyczne i teatralne, a wszystko to dla parady przez jedną noc 1 noc, prezentując się przez około jedną godzinę! Wszystko to generuje miejsca pracy, mobilizuje społeczności i promuje turystykę. Każdego roku szkoły samby wybierają inną tematykę, tworzą samby – piosenki, a wszystko to aby na koniec móc być nagrodzoną tytułem mistrza. To widowisko i wielka rywalizacja.

Ligę tworzą elitarną grupę, która zawsze występuje w niedzielę i poniedziałek. Inne szkoły, które chcą dostać się do elitarnego grona, występują w inne dni. Każdego roku jedna szkoła zostaje mistrzem, a dwie szkoły opuszczają ligę, dając miejsce nowym na awans do elitarnego grona.Obejrzenie parady szkół samby na sambodromie jest płatna, bilety można kupić online lub w pakietach wycieczek za pośrednictwem agencji. Każdy może również kupić kostiumy szkoły i wystąpić w paradzie! Najbardziej znane szkoły samby z Rio de Janeiro to: Mangueira, Portela, Beija Flor, Salgueiro.

Karnawał w Rio de Janeiro to nie tylko parady szkół samby. W całym mieście są tak zwane „blocos”. Karnawałowe bloki to grupy ludzi, którzy spotykają się z muzykami grającymi na instrumentach perkusyjnych w rytmie samby i wychodzą w strojach na ulice miasta. Dużo muzyki, imprez i animacji i wszystko blisko plaży! Wiele klubów w mieście promuje również tańce karnawałowe. Najbardziej znane bloki to: Cordão do Bola Preta, Banda de Ipanema, Bloco das Carmelidas, Monobloco.


*Foto da wix

*foto da wix

*foto da wix
0 comentário

Comentários


bottom of page