top of page

Klasztor Świętego Antoniego - Santo Antônio

Z 400-letnią historią, w centrum Rio de Janeiro, miejscu znanym po portugalsku jako „Largo da Carioca”, znajduje się klasztor Santo Antônio. Jest to nie tylko miejsce religijne, ale również zabytkowy budynek, który towarzyszył zmianą Rio de Janeiro w ciągu ostatnich 4 wieków.W 1592 r. przybyli pierwsi ojcowie i bracia z zakonu franciszkanów. Osiedlili się w Rio de Janeiro, które wciąż było kolonią Portugalii. Około 1607 roku franciszkanie otrzymali ziemię na wzgórzu, które stało się znane jako „Morro de Santo Antônio” nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, a w 1608 roku położono kamień węgielny pod budowę kościoła. W 1615 r. odprawiono pierwszą mszę, mimo że kościół jeszcze był w budowie. W 1620 r. zakończono prace budowlane.W kolejnych latach rozbudowano klasztor, przeprowadzono odwodnienie zalewanego terenu. Można zauważyć, że na terenie klasztoru znajdują się 2 kościoły, jeden zbudowany przez zakonników pod wezwaniem św. Antoniego i obok kościół św. Franciszka od Pokuty wybudowany przez świeckie bractwo trzeciego zakonu franciszkańskiego, nad którego powstaniem prace rozpoczęto w 1619 r.Zwiedzając wnętrze kościoła, zobaczysz piękny wystój, freski i rzeźbionym drewnem w stylu barokowym a całość złocona. Prawidziwy klejnot.

Tuż obok możemy odwiedzić Muzeum Sztuki Sakralnej.

Historyczną ciekawostką jest to, że w tym klasztorze mieszkał brat Francisco de Santa Teresa Jesus Sampaio, który był przyjacielem Dom Pedro I i miał wielki wpływ na Dom Pedro w ogłoszeniu niepodległości Brazylii. W celi brata Franciszka odbywało się wiele potajemnych spotkań, a w tej samej celi, w której mieszkał on sam napisał list, który został dostarczony przyszłemu cesarzowi w dniu ogłoszenia niepodległości Brazylii. Brat Francisco napisał także kilka artykułów pierwszej konstytucji Brazylii z 1824 roku.

Wizyty w klasztorze Santo Antônio nie można pominąć podczas zwiedzania Rio de Janeiro, nie tylko ze względów religijnych, ale również jako część historii Rio i Brazylii.

Zaplanuj z nami wizytę w Rio! Nasi polskojęzyczni przewodnicy są gotowi powitać Cię i opowiedzieć o wszystkich szczegółach tego cennego miejsca!


0 comentário

Comments


bottom of page