top of page

LASEK JAN PAWEŁ II - Bosque João Paulo II


Lasek został zainaugurowany 8 grudnia 1980 r., w nim znajduje się Pomnik Polskiej Emigracji w Paranie. Lasek ma kamienne chodniki wśród sosnowego lasku. Posiada również scenę dla prezentacji artystycznych i kulturalnych grup potomków Polaków. Znajduje się tu zespół drewnianych budynków zrębowych, typowych dla architektury polskiej.

Główny budynek, Casa dos Troncos da Colônia Thomaz Coelho, zbudowany w 1883 r., został podarowany miastu przez polską kolonię i w 1980 przeniesiony do lasku.

Z okazji wizyty Papieża w Kurytybie i przekształcony w kaplicę św. Jana Pawła II. Wewnątrz znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, Patronki Polski. Wybudowany w 1876 r. magazyn oraz pozostałe domy mieszczą kolekcję mebli, sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi rolniczych i są przeznaczone na sporadyczne wystawy i wydarzenia związane z życiem emigranta.

Obiekty te przystosowano również do funkcji administracyjnych i sprzedaży typowego polskiego rękodzieła. Pomnik z wizerunkiem św. Jana Pawła II jest symbolem pobytu papieża w lipcu 1980 roku.


0 comentário

Comments


bottom of page