top of page

Pałac Tiradentes, kim był Tiradentes?

W historycznym centrum Rio de Janeiro znajduje się Pałac Tiradentes.

Pałac ten został zainaugurowany 6 maja 1926 roku w eklektycznym stylu architektonicznym i obecnie jest siedzibą Zgromadzenia Ustawodawczego Rio de Janeiro, siedziby deputowanych stanowych.

Ale zanim wzniesiono ten piękny pałac, w tym samym miejscu w 1640 roku stał inny budynek będący siedzibą parlamentu cesarskiego. W jego podziemiach znajdowało się więzienie, w którym przebywało wielu więźniów, a najsłynniejszym z nich był Joaquim José da Silva Xavier, znany pod imieniem Tiradentes.



Jak widać, nazwa Pałacu jest hołdem złożonym tej historycznej postaci.

Ale kim był ten człowiek? Joaquim José był dentystą, ale zanim omówiono tę historię, ciekawym faktem było to, że w języku portugalskim dentysta w tamtych czasach był osobą, która wyrywała zęby i dbała o nie. Po portugalsku dentes = zęby, a czasownik po portugalsku wyrywać zęby = tirar. Tak więc Joaquim był znany jako osoba, która wyrywa zęby, a zatem = Tiradentes.

Wracając do historii, Joaquim oprócz tego, że był dentystą, był wojskowym i działaczem politycznym, który przewodził separatystycznemu spiskowi przeciwko rządom Portugalii. Joaquim mieszkał w regionie Minas Gerais i w tym czasie miało miejsce poszukiwanie minerałów, takich jak złoto, a Portugalia wymusiła płacenie podatków, co wywołało wiele buntów i spisków. Ponieważ Joaquim był bardzo wpływowy, poprowadził spisek, którego nazwa po portugalsku to Inconfidência Mineira.



Kiedy Portugalczycy się o tym dowiedzieli, Joaquim został aresztowany, osądzony i powieszony na publicznym placu 21 kwietnia 1792 roku. Aby jednak inni nie zrobili tego samego co on, jego ciało pocięto na kawałki, a części powieszono na słupach, aby każdy mógł zobaczyć i wiedzieć, co mogłoby się stać, gdyby ktoś poprowadził nowy spisek przeciwko Portugalczykom.

Po latach republikanie uratowali historię Joaquima – Tiradentesa, który został mianowany Obywatelskim Patronem Brazylii, za to, że walczył za Brazylię, zginął za Brazylię i został uznany za bohatera narodowego.



W tym historycznym kontekście Pałac Tiradentes został zbudowany w tym samym miejscu, w którym wcześniej zginął męczeński Joaquim.

21 kwietnia, dzień śmierci Tiradentes, jest świętem narodowym.

Ci, którzy odwiedzą historyczne centrum Rio de Janeiro, mogą zobaczyć Pałac, a tuż przed nim pomnik ku czci Tiradentes.

Pallottitour w ramach zwiedzania miasta udaje się do historycznego centrum Rio de Janeiro, dzięki czemu można zobaczyć ten piękny pałac i dowiedzieć się więcej o historii Brazylii.



Commentaires


bottom of page