top of page

Paraty – Miasto, wiele uroków.


Paraty to ważne miasto położone na południu stanu Rio de Janeiro. Odległość z Paraty do Rio de Janeiro wynosi 250 km, a do São Paulo 280 km. Ale co jest takiego wyjątkowego w tym mieście? Wszystko.

Paraty wiąże się z historią Brazylii. Pierwszymi mieszkańcami Paraty byli Indianie, niektórzy nadal tam mieszkają. A nazwa Paraty zaczerpnięta z języka Indian po portugalsku oznacza białą rybę. Każdy powinien już wiedzieć, że Brazylia przez wiele lat była kolonią Portugalii. A ważny okres w tej historii nazwano Złotym Okresem. XVIII wiek był bardzo ważny dla historii Brazylii i Paraty, kiedy to Portugalczycy zaczęli eksplorować złoto i diamenty na ziemiach, które znamy dzisiaj jako Minas Gerais.Całe złoto i kamienie szlachetne wydobywane z tych kopalń musiały dotrzeć do portu, aby zostać przewiezione do Portugalii. A Paraty zyskało na znaczeniu, ponieważ był to port, z którego do Portugalii wysyłano statki ze złotem. Ścieżka złota, zwana także ścieżką królewską, to szlaki, którymi poganiacze i zwierzęta załadowane złotem z kopalń przemierzają w kierunku portu w Paraty. W ten sposób miasto zaczęło się rozwijać i mieć wielu mieszkańców, stając się bardzo ważne dla Brazylii. Jednak z biegiem czasu wydobycie złota zmniejszyło się, a uwaga w Brazylii przeniosła się na uprawę kawy, więc Paraty popadło w ruinę. Miasto zaczęło ponownie prosperować dopiero po latach 70., kiedy zbudowano autostradę łączącą Rio de Janeiro z Santos w São Paulo. Dzięki łatwiejszemu dojazdowi miasto zaczęło przyciągać wielu turystów.Paraty to historyczne miasto zapisane jako Narodowy Zabytek Historyczny, zdobyło tytuł światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją kulturę, florę i faunę.

Oprócz historycznej części, która zachowuje kolonialne budynki, kościoły i brukowane uliczki zwane „pe-de-moleque”, Paraty to również bogata natura. Otoczone Parkiem Narodowym Serra da Bocaina, Lasem Atlantyckim, z wieloma wodospadami i rzekami, zatoką szmaragdowych wód i dziesiątkami rajskich wysp.

Paraty to miasto dla tych, którzy lubią kulturę i przyrodę, w ciągu dnia można spacerować po ulicach, zwiedzać kościoły i budynki kolonialne, albo wybrać się na wycieczkę łodzią po wyspach, a dla tych, którzy lubią przygody bardziej radykalne, przejażdżka JEEP wśród najbardziej ukrytych plaż, wodospadach i szlakach. W nocy nie brakuje możliwości zabawy i jedzenia. Historyczne centrum pełne jest barów i restauracji.

Paraty ma bardzo bogaty kalendarz imprez, są to tradycyjne święta związane z katolickim kalendarzem religijnym i obchodami świętych patronów, a także festiwale gastronomiczne, literackie, kulturalne i fotograficzne.

Tradycyjnym festiwalem, który odbywa się co roku w mieście, jest festiwal cachaça. Cachaça to tradycyjny napój w Brazylii. Jest to napój destylowany wytwarzany z trzciny cukrowej, a Paraty jest jednym z największych producentów cachaça. Nazwa miejsc, w których produkuje się cachaça to alambique. Podczas pobytu w Paraty można je zwiedzić i skosztować cachaça. To właśnie z cachaça powstaje najbardziej znany i tradycyjny napój w Brazylii – caipirinha. We wszystkich barach i restauracjach w Paraty można spróbować caipirinha, drink, na który składają się 4 składniki, cachaça, cytryna, lód i cukier.

Paraty to bez wątpienia miasto, którego nie można pominąć podczas wizyty w Brazylii.
Ci, którzy lubią emocje, mogą odwiedzić Paraty w szczycie sezonu, podczas imprez, ale miejsce trzeba zarezerwować co najmniej 1 rok wcześniej, inaczej trudno o wolne miejsca. Ci, którzy chcą spokojniej zwiedzać miasto, mogą poszukać terminów poza sezonem i imprezami. W marcu i listopadzie zwykle pada więcej, a w czerwcu, lipcu i sierpniu dni są piękniejsze i pada mniej.

Dowiedz się więcej o tym, kiedy odwiedzić Brazylię, klikając tutaj.

Czy chciałeś dowiedzieć się więcej o Paraty? Zostaw swój komentarz i pytanie. Czy jest jakieś inne miasto w Brazylii, o którym chciałbyś wiedzieć więcej? Zapytaj w komentarzach.

A jeśli chcesz przyjechać do Brazylii i poznać Paraty, porozmawiaj z nami, mamy wyspecjalizowanych przewodników i całą strukturę, aby przyjąć Ciebie, Twoją grupę z ekskluzywną obsługą w języku polskim!0 comentário

Comments


bottom of page