top of page

Praça Mauá, Muzeum Jutra, AquaRio i Rio Yup Star.

Rio de Janeiro było gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016, a częścią spuścizny Igrzysk była inauguracja nowych atrakcji turystycznych w mieście.

Na lata przed olimpiadą miasto zaczęło się przygotowywać, przeprowadzono wiele prac remontowych i inaugurowano nowe atrakcje turystyczne.Jednym z projektów przygotowujących do olimpiady było „Porto Maravilha”, które zrewitalizowało teren portowy Rio, terminal statków turystycznych, place i ulice wokół portu. Jednym z tych zrewitalizowanych miejsc był Plac „Mauá”, nazwa Mauá to hołd dla wielkiego brazylijskiego bankiera i kupca Irineu Evangelista de Sousa znanego jako Barão de Mauá, który był odpowiedzialny za budowę pierwszej linii kolejowej w Brazylii, zwanej Koleją Mauá. Na środku placu można teraz zobaczyć pomnik ku jego czci.Na tym placu, na starym molo, zbudowano Muzeum Jutra, dzieło architektury postmodernistycznej autorstwa hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy. Muzeum znajduje się nad brzegiem zatoki Guanabara i z jego okolic można podziwiać piękny krajobraz. Muzeum ma na celu przekazanie przesłania ochrony środowiska i troski o planetę. Dlatego też budynek muzeum jest wyposażony w panele słoneczne, a ponadto wykorzystuje wodę morską do wewnętrznego chłodzenia muzeum i do lustra wodnego na zewnątrz. Kolekcja muzeum łączy naukę i technologię, sprawiając, że zwiedzający mają doznania zmysłowe dzięki interaktywnym technologiom. Ma to na celu skłonienie odwiedzających do myślenia o przyszłości świata i troski o planetę.

Obok Muzeum Jutra, za Porto Maravilha, mamy największe akwarium morskie w Ameryce Południowej, zwane „AquaRio”. Zostało również zbudowane w ramach projektu Porto Maravilha. Jest to 5-piętrowy budynek z 28 zbiornikami na około 4,5 miliona litrów wody morskiej i 8 tysiącami zwierząt morskich reprezentujących 350 gatunków. Podczas wizyty można przejść przez tunele w środku akwariów i obserwować niezliczone ryby w oceanach świata. Rekiny, płaszczki, koniki morskie i różne ryby.Najnowszy projekt, zainaugurowany w grudniu 2019 r., to największe w Ameryce Łacińskiej koło – Rio Star.

Ma 88 metrów wysokości i może zabrać jednorazowo ponad 400 osób. Znajduje się ono również nad brzegiem zatoki Guanabara, i daje niesamowity widokiem na miasto. Wszystkie kabiny są klimatyzowane, dzięki czemu turyści mogą w komfortowych warunkach cieszyć się krajobrazem.


W Rio de Janeiro czeka na Ciebie wiele atrakcji, skontaktuj się z nami, zorganizuj swoją grupę i poznaj Brazylię.

1 comentário

1 commentaire


Norbert Troczyński
Norbert Troczyński
15 févr. 2023

Piękne muzeum. Warto zatrzymać się i odwiedzić.

J'aime
bottom of page