top of page

Praça XV – Historyczne centrum Rio de Janeiro.

Zwiedzając Rio de Janeiro, nie można pominąć tego placu. Jest sercem historycznego centrum miasta. Jego nazwa nawiązuje do 15 listopada 1889 roku, dnia proklamowania Republiki Brazylii.

To prosty plac, jednak ma do opowiedzenia wiele historii. Był to jeden z pierwszych placów w mieście, skupia kościoły i obiekty zabytkowe, a także ośrodek kultury.

W 1580 roku w tym miejscu było tylko pole nad morzem z kościołem pod wezwaniem Nossa Senhora do Ó (Matki Bożej Ó). Jakiś czas później kościół został podarowany zgromadzeniu karmelitów, a obszar ten był znany jako Plac do Carmo (karmelitański). Na placu wybudowano molo i pręgierz. Wiele lat później, w 1793 roku, hrabia Bobodela wybudował tam dom dla gubernatora, zwany paço.

Wszystko zaczęło się szybko zmieniać, gdy w 1808 roku portugalska rodzina królewska opuściła Lizbonę i przybyła do Rio de Janeiro, a ich pierwszym domem był pałac przemianowany na Paço Imperial, a królowa, bardzo religijna, modliła się w klasztorze karmelitów tuż koło pałacu, przekształcając ten kościół w Kaplicę Królewską.

Pałac cesarski, stał się, jest ważnym przykładem architektury kolonialnej w mieście. W tym miejscu wydarzyło się wiele ważnych wydarzeń, jak np. Dzień Zniesienia Niewolnictwa, 13 maja 1888 r. księżna Elżbieta podpisała prawo „Áurea” czyli zniesienie niewolnictwa w Brazylii, a w oknie Pałacu Cesarskiego była oklaskiwana przez lud. Przed placem mamy starą katedrę w Rio, która była kościołem, do którego uczęszczała rodzina królewska, poświęconym Matki Bożej Szkaplerznej. Była to mała kaplica, która została przebudowana, a jej fasada jest obecnie w stylu neoklasycystycznym, z wizerunkiem Matki Boskiej na szczycie jednej z wież. Wnętrze jest w stylu rokoko, z rzeźbionym drewnem pokrytym złotem. W tym kościele odbył się ślub cesarza Piotra z księżniczką Leopoldiną Austrii.

Tuż obok starej katedry znajduje się kolejny kościół należący do trzeciego zakonu karmelitów. Fasada w stylu barokowym, a wnętrze w stylu rokoko.

Spacerując po placu można zobaczyć pomnik mężczyzny na koniu, jest to hołd dla marszałka Manuela Luís Osório, za jego odwagę w wojnie Brazylii z Paragwajem w latach 1864-1870. Innym zabytkiem, który można zobaczyć na Praça XV, jest stara fontanna, zbudowana przez Mestre Valentim, fontanna jest wyłączona, ale jest punktem orientacyjnym miejsca, do którego docierało morze, i można zobaczyć wykopaliska starego molo.

Również obok placu można zobaczyć nowszy i bardzo ważny budynek, Pałac Tiradentes. Budynek ten powstał w miejscu, w którym zginął bohater niepodległości Brazylii Joaquim José da Silva Xavier, znany pod pseudonimem Tiradentes. Przed budynkiem znajduje się pomnik na jego cześć. Dziś w tym budynku mieści się Zgromadzenie Legislacyjne Stanu Rio de Janeiro, w którym pracują deputowani stanowi.

Praça XV jest ważnym punktem dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii Brazylii i Rio de Janeiro.

Nasi przewodnicy mówiący po polsku czekają, aby opowiedzieć Ci całą historię!


0 comentário

Comments


bottom of page