top of page

Stadion dziennikarza Mario Filho – Maracanã.

Brazylia to kraj futbolu. Nawet jeśli wielu może się z tym nie zgodzić, jest to zdanie, które mówi prawdę. Bardzo trudno jest znaleźć Brazylijczyka, który nie lubi piłki nożnej, nie śledzi futbolu i nie kibicuje drużynie piłkarskiej, a zwłaszcza reprezentacji Brazylii. W tym kontekście prezentujemy Maracanã, który przez kilka lat był największym stadionem piłkarskim na świecie. A dla Brazylijczyków to „świątynia” futbolu.Stadion Maracanã, jak jest znany, znajduje się w Rio de Janeiro. Nazwa pochodzi od tubylczego języka Tupi-Guarani, co oznacza „podobny do grzechotki”. W tym regionie było wiele ptaków zwanych: maracana-guaçu, to rodzaj papug, które przybyły z północnego regionu Brazylii i tam żyły. Ponieważ jest tak wiele tych ptaków, rzeka przepływająca przez to miejsce była również nazywana przez Indian Maracanã. Chociaż stadion jest bardziej znany pod nazwą Maracanã, oficjalna nazwa była hołdem dla dziennikarza Mario Filho, który był wielkim zwolennikiem budowy stadionu.

Budowę stadionu rozpoczęto w 1948 roku, a zainaugurowano go w 1950 roku. W tym samym roku Brazylia była gospodarzem Mistrzostw Świata, a na Maracanã rozegrano wiele meczów.Pojemność, jaką miał stadion w chwili otwarcia, wynosiła 155 000 osób, co czyniło go największym stadionem piłkarskim na świecie. Ale podczas mistrzostw świata w 1950 roku, ostatniego meczu między Brazylią a Urugwajem, obecnych było 199 000 ludzi, którzy niestety widzieli, jak Brazylia przegrała ten mecz.

Maracanã była gospodarzem wielu ważnych meczów, oprócz tego, że była stadionem otwierającym igrzyska panamerykańskie w Rio w 2007 roku, był gospodarzem głównych meczów Pucharu Konfederacji w 2013 roku, finału Pucharu 1950 i 2014 oraz otwarcia i zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016. Oprócz meczów piłkarskich na stadionie odbywały się również koncerty międzynarodowych piosenkarzy, takich jak Frank Sinatra, Tina Tuner, Madona oraz Brazylijczyków, między innymi Roberto Carlos, Ivete Sangalo.

Przez te wszystkie lata przeszedł kilka renowacji i dziś stadion może pomieścić około 75 000 osób.

Wizyta na stadionie to atrakcja turystyczna, której nie mogą przegapić podróżni odwiedzający Rio de Janeiro. Oprócz zwiedzania tego wspaniałego stadionu można zobaczyć część historii brazylijskiej piłki nożnej, która jest niewątpliwie jedną z najlepszych na świecie.


Na stadionie znajduje się muzeum, w którym możemy zobaczyć „piłkarską aleję sław”. Tam, w betonowych blokach, można znaleźć ślady stóp kilku graczy z Brazylii i świata. Stopy Króla Futbolu – naszego drogiego i zmarłego Pelé. Na Maracanã Pelé strzelił swojego 1000. gola. Możemy też zobaczyć pierwsze koszulki reprezentacji Brazylii, a także drużyn z Brazylii. Oprócz Pelé swoje ślady pozostawiło wielu innych graczy, takich jak Zico – zawodnik Flamengo, który strzelił najwięcej goli na Maracanie, łącznie 333 gole, będąc najlepszym strzelcem na stadionie. Zwiedzanie umożliwia turystom zbliżenie się do murawy, przejście przez trybuny oraz zajrzenie do wnętrza szatni i pokoju wywiadów.Czy chciałbyś dowiedzieć się trochę więcej o Maracanie? Zostaw swój komentarz i pytania. Zapraszamy do odkrywania z nami Rio de Janeiro i tego słynnego stadionu!

0 comentário

Comments


bottom of page