Wielki Tydzień w Brazylii.

Atualizado: Abr 14


Dla chrześcijan, Wielki Tydzień jest bardzo ważny w przezywaniu wiary. Przeżywają drogę Jezusa od Ostatniej Wieczerzy poprzez mękę i śmierć do Zmartwychwstania.

W Brazylii, kraju w większości katolickim, uroczystości odbywają się podobnie jak w innych częściach świata w kościołach, ale mają też swoje tradycje.

Podczas Wielkiego Tygodnia w miasta w głębi Brazylii, z zabytkowymi kościołami, spotkamy najstarsze tradycje.

Jedna z nich jest procesję spotkań, podczas której wychodzą dwie procesje, jedna z figurą Jezusa niosącego krzyż i druga z figurą Maryi, Jego Matką. W miejscu spotkania tych procesji odbywa się celebracja upamiętniająca boleści Maryi i Jezusa. Podczas niektórych procesji wierni używają kostiumów do inscenizacji biblijnych momentów.

W niektórych miastach istnieje procesję z pochodniami, która odbywa się w noc Wielkiego Czwartku. Mężczyźni przebrani za „katów” w białych szatach i z pochodniami w rękach wychodzą ulicami miasta w procesji by aresztować Jezusa.


W Wielki Czwartek, pierwszy dzień Triduum Paschalnego, tak jak w kościołach na całym świecie, wierni gromadzą się na celebracji obmywania nóg i ostatniej wieczerzy. W wielu kościołach przygotowuje się duży stół, na którym znajduje się chleb, wino lub sok winogronowy, który później wszyscy spożywają.

W wielu parafiach wierni spędzają noce na adoracji Najświętszego Sakramentu.


Piątek Męki Pańskiej jest dniem postu i abstynencji od mięsa. Nawet ci, którzy nie praktykują wiary, bardzo często jedzą w tym dniu ryby. W kościołach adoracja Najświętszego Sakramentu trwa do czasu adoracji krzyża. Często w tym dniu spotyka się Drogę Krzyżową na ulicach miast, często przygotowana przez młodzież w formie misterium Męki Pańskiej. Wielu niesie swój własny krzyż.

W Wielki Piątek ma miejsce procesja zmarłego Pana, podczas której w atmosferze szacunku dla cierpień Pana, niesie się ulicami figurę umarłego Jezusa.

W sobotę wieczorem wierni udają się na celebrację Wigilii Paschalnej, na zewnątrz kościoła rozpala się ognisko i następuję błogosławiony ognia i zapalanie świecy paschalnej.

W niedzielę wielkanocną, najbardziej oczekiwany dzień, wierni świętują zmartwychwstanie Jezusa. Często wcześnie rano jest organizowana procesja zmartwychwstałego Jezusa. W niektórych miastach ulice są ozdobione dywanami z trocin, kwiatów, a domy białymi materiałami zwisającymi z okien.


Rodziny spotykają się na mszy świętej, a potem na wielkanocnym obiedzie. Tradycyjnie dzieci otrzymują czekoladowe jajka w Niedzielę Wielkanocną. W ten sposób staramy się przybliżyć z tradycji wielkanocnych w Brazylii.


#pallottitour

0 comentário

Posts recentes

Ver tudo

Camille Santos  

    +55 21 998 622 229 

Email: camille@pallottitour.com
 Skype: camille.pallottitour 

Casimiro Pac 
+48 516 738 421 

Email: casimiro@pallottitour.com 

Skype: casimiro2

Pallotti Tour Agência de Viagens LTDA
 
CNPJ: 07.772.005/0001-81
Niterói - Rio de Janeiro - Brasil
Cadastur: 19.022680.10.0001-3 
cadastur-logo.png
  • Facebook Social Icon
  • Twitter ícone social
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram ícone social
Desenvolvimento: mscriacao@gmail.com - 21 98176-2047 (Marcello Santos)