top of page

22 kwietnia – Dzień Odkrycia Brazylii

Dziś Brazylia obchodzi 523 lat od jej „odkrycia”.

22 kwietnia 1500 roku Portugalczycy wypływając z Lizbony z zamiarem dostania się do Indii po miesiącu i 13 dniach żeglugi znaleźli ląd.

Ale jak to się stało?

W kontekście historycznym Portugalia żyła w dobrej kondycji po zjednoczeniu kraju i była w ciągłym rozwoju, inwestując głównie w żeglugę. Największym zainteresowaniem Portugalii w tym czasie było dotarcie do Indii, ponieważ istniało duże zapotrzebowanie na przyprawy, a droga lądowa była zamknięta.Krótko mówiąc, ponieważ historia jest znacznie dłuższa niż ta, w 1500 roku ekspedycja prowadzona przez Pedro Alvares Cabrala opuściła Lizbonę z 13 statkami znanymi jako Naus i Caravelas, z około 1200 osobami. Urzędnik miał dotrzeć do Indii.

Jednak po miesiącu żeglugi zauważono ląd. Wzgórze, na którym dziś znajduje się stan Bahia.

22-go zbliżyli się do nowo odkrytego lądu, ale wyszli na niego dopiero 23-go kwietnia.

26 kwietnia została odprawiona pierwsza msza św. w kraju, który później zostanie nazwany Brazylią.


Całą tę historię opowiedział Pero Vaz de Caminha, który towarzyszył Pedro Alvares Cabralowi w wyprawie i napisał dziennik.

W swoich listach Pero Vaz de Caminha donosił, że pierwsza nazwa nadana tej nowej krainie brzmiała: Terra de Vera Cruz, a później Terra de Santa Cruz, ale niektórzy nazywali ją również Terra dos Pappagios, ze względu na liczbę papug. A góra, którą widziano po raz pierwszy, otrzymała nazwę Pascal, nawiązując do Wielkanocy (Pascha), święto zwykle obchodzona w kwietniu.Po kilku dniach w tej nowej krainie, 1 maja wyprawa opuściła Brazylię i udała się do Indii.

Przybycie wyprawy zapoczątkowało kolonizację Brazylii przez Portugalczyków, która faktycznie miała miejsce od 1530 roku.

To historia, której o Brazylii uczą się wszystkie dzieci w szkole od najmłodszych lat, ale istnieje wiele teorii, że Portugalczycy już podejrzewali, że w miejscu dzisiejszej Brazylii były ziemie, a przybycie tutaj było nie tylko odkryciem, ale potwierdzeniem z tych teorii.

Ale czy to prawda, czy nie, nie istotne, najważniejsze jest to, że Brazylia to piękny kraj i możemy podziękować Portugalczykom za to, że jako pierwsi ujawnili nas światu.

I ciekawostka, 22 kwietnia to normalny dzień, nie jest świętem państwowym w Brazylii.


Chcesz dowiedzieć się więcej o historii Brazylii lub historycznych dniach, zostaw swoje pytanie w komentarzach!

0 comentário

Comments


bottom of page