top of page

90 lat Chrystusa Odkupiciela.

Atualizado: 7 de dez. de 2021

12 października 2021 roku jeden z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Brazylii i na świecie, wybrane w 2007 roku jako jeden z 7 cudów współczesnego świata, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro kończy 90 lat.
Historia Chrystusa Odkupiciela wykracza poza 90 lat od inauguracji. Pomysł wybudowania na górze, znanej jako Corcovado, pomnika religijnego, zrodził się w roku 1859, kiedy to francuski ksiądz Pierre-Marie Boss spisał marzenie, aby na szczycie góry, która była bardzo blisko miejsca, w którym mieszkał, postawić pomnik poświęcony Jezusowi. Minęło wiele lat, aby pomysł księdza Pierre'a zaczął być realizowany. Dopiero w 1922 roku, kiedy Brazylia przygotowywała się do uroczystości związanych z upamiętnieniem 100-lecie niepodległości od Portugalii, ogłoszono konkurs na projekty, którego zwycięzcą został Heitor Silva Costa. Ówczesny prezydent Brazylii Epitácio Pessoa wydał zgodę na budowę pomnika Chrystusa. Wkrótce Kościół katolicki promował tzw. „Tydzień Pomnika”, w ramach którego wierni ze wszystkich parafii i kościołów zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy na tę budowę. Całość prac sfinansowali wierni z Brazylii. Z pieniędzmi zebranymi w kampanii rozpoczęto prace. Ważną postacią był francusko-polski rzeźbiarz Maksymilian Paul Landowski. Syn Polaka z Francuzką, wyrzeźbił dłonie i głowę Chrystusa w Paryżu, które zostały przewiezione statkiem do Rio de Janeiro.Korpus Chrystusa został wykonany z betonu i pokryte kamieniem typowym dla południowo-wschodniej Brazylii, zwanym Pedra-Sabão. Z tych kamieni wykonano mozaikę, ułożona i sklejoną przez wolontariuszki z parafii w Rio de Janeiro. Pomnik jest w stylu Art Décor, a podczas budowy cały materiał do pracy został przewieziony pociągiem na szczyt góry. Ciekawostką jest, że przy tak niebezpiecznej konstrukcja, na szczycie 710 metrowej góry, nie miał miejsce żaden wypadek. Po kilku latach pracy, 12 października 1931 r., zorganizowano uroczystość z Mszą św. z okazji inauguracji pomnika Chrystusa Odkupiciela, w tym dniu Kościół obchodzi uroczystość swojej patronki Brazylii: Matki Bożej z Aparecida.


Dziś pomnik Chrystusa Odkupiciela jest Sanktuarium, utrzymywanym przez Archidiecezję Rio de Janeiro, która administruje i opiekuje się pomnikiem. Pomnik ma 38 metrów wysokości i można go zobaczyć z różnych punktów miasta Rio de Janeiro i pobliskich miast. Co roku tysiące turystów i pielgrzymów odwiedzają Chrystusa Odkupiciela, a w kaplicy u stóp pomnika są odprawiane msze, śluby i chrzty.


Gratulacje dla najsłynniejszego pomnika w Brazylii!


0 comentário

Comments


bottom of page