top of page

Caipirinha

Typowy brazylijski koktajl alkoholowy, znany i spotykany w prawie wszystkich barach i restauracjach w Brazylii. Zawsze poszukiwany przez przybywających obcokrajowców to – Caipirinha.

Caipirinha to napój sporządzony z cachaça – destylatu alkoholowego z trzciny cukrowej, pokrojonej na kawałki zielonej limonki, lodu i cukru. Wszystko to zmieszane razem staje się tym orzeźwiającym napojem powszechnie spożywanym przez Brazylijczyków.A jak powstała caipirinha? Jak każda historia ma kilka wersji. Po pierwsze, mówią, że caipirinha pojawiła się w stanie São Paulo, gdzie rolnicy zaczęli robić napój alkoholowy mający zastąpić whisky i inne zagraniczne koktajle. Druga wersja jest trochę dziwna, mówią, że caipirinha była lekarstwem! Tak, ale z nieco innych składników, ludzie robili koktajl z cytryną, czosnkiem i dodatkiem cachaça i dawali go ludziom jako lek na grypę hiszpańską. A następnie z tej mieszaniny usunięto czosenk i włożono lód i cukier, dzięki czemu stał się popularnym napojem.Jak to się stało, dziś nie ma większego znaczenia, najważniejsze jest to, że zostało wynalezione!


A nazwa? Caipirinha? Ma też swoje wersje, ale główna jest taka, że ​​pochodzi od słowa CAIPIRA, które w języku portugalskim to nazwa nadana ludziom mieszkającym w głębi kraju, na farmach, w małych miasteczkach. A kiedy napój pojawił się w głębi kraju, w małych miasteczkach, nazwano je Caipirinha, „inha” w języku portugalskim to końcówka wskazująca na zdrobnienie słowne, stąd Caipira + inha = mała caipira.
A jaki jest oficjalny przepis na dobrą caipirinhę? To pytanie zawsze słyszę od przyjeżdżających Polaków. Czy wiesz, że istnieje dekret prezydencki, który uczynił caipirinhę narodowym napojem i że ma ona swój własny oficjalny przepis, który, jeśli nie jest wykonany z tych składników, nie jest caipirinhą.

Oficjalne składniki to:

- Limonka (zielona, w Brazylii nazywa się Lemon Tahiti),

- Czysta cachaça.

- Cukier

- Lód.

Wiele osób dodaje inne składniki, a nawet inne owoce, a wtedy oficjalnie nie jest to już caipirinha.

Jak zrobić caipirinhę?

Oglądać:Najpierw umyj limonkę, obetni końcówki, następnie pokroj w kostkę. Umieść kawałki cytryny w shakerze. Następnie dodać cukier i zagnieść. Następnie dodaj porcję cachaçy i lodu.

Potem wszystko dobrze wymieszaj. Przelej do szklanki. Jeśli chcesz, możesz dodać więcej lodu!

I na zdrowie

A ty, próbowałeś caipirinha? Powiedz nam co myślisz!


0 comentário

Comments


bottom of page