top of page

Foz do Iguaçu – Miasto Wodospadów

Brazylia to kraj wielu piękności, które przyciągają turystów. Wielu przyjeżdża ze względu na tropikalny klimat, upał i kiedy zapytasz turystę o Brazylię, od razu odpowiedzą: samba, plaże, upał. Faktem jest, że Brazylia ma rozległe wybrzeże z rajskimi i pięknymi plażami, ale również w Brazylii znajdują się wodospady Iguaçu.

Foz do Iguaçu to miasto w stanie Paraná na południu Brazylii. Graniczy z Argentyną – Puerto Iguazu City oraz z Paragwajem – Ciudad del Este.

Foz do Iguaçu powstało w 1881 roku w związku z eksploatacją yerba mate i drewno. Po latach powstała jednostka wojskowa strzegąca granice kraju. W 1918 roku wraz z rozwojem miejscowość Foz do Iguaçu otrzymało prawa miejskie. Prawdziwy rozwój nastąpił po roku 1969 roku wraz z otwarciem autostrady łączącej stolicę stanu Paraná – Kurytybę z Foz do Iguaçu. Punktem zwrotnym w rozwoju miasta był niewątpliwie początek budowy elektrowni wodnej Itaipu. Od 1970 roku populacja wzrosła z 28 000 do ponad 130 000 osób. Wielu przybyłych do pracy osiedliło się na stałe. Elektrownia wodna zbudowana wspólnie z Paragwajem jest drugą co do wielkości na świecie i pierwszą w produkcji czystej i odnawialnej energii elektrycznej. Elektrownia, oprócz produkcji energii dla Brazylii i Paragwaju, jest popularnym miejscem turystycznym, gdyż wielu chce zobaczyć to wspaniałe dzieło światowej architektury.Foz do Iguaçu posiada wiele atrakcji turystycznych, a najbardziej poszukiwaną przez turystów z całego świata i najbardziej znaną jest bez wątpienia wodospad Iguaçu i Park Narodowy Wodospadów Iguaçu utworzony w celu ochrony wodospadów. Iguaçu to nazwa z rdzennego języka Tupi, co oznacza „wielką wodę”. Park graniczy z Argentyną, która utworzyła również Park Narodowy o nazwie Iguazu. W sumie mówimy o 275 wodospadach o niesamowitej urodzie. W 1984 roku parki po stronie brazylijskiej i argentyńskiej zostały wpisane na Światowe Dziedzictwo UNESCO. Wodospady Iguaçu zostały w 1986 roku rozsławione w filmie Misja w reżyserii Rolanda Joffé z muzyką Ennio Morricone.

Na zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów Foz do Iguaçu wystarczy pół dnia. Jest to najpiękniejszy widok na wodospady. Przy pomocy specjalnych kładek można znaleźć się bardzo. Można z bliska zobaczyć wspaniałą garganta do Diabo (Diabelska Gardziel) nazwa nadana największemu z wodospadów, który naprawdę robi wrażenie.


Wodospady Iguaçu są drugim najczęściej odwiedzanym miejscem turystycznym w Brazylii, jednak Foz do Iguaçu ma również inne atrakcje, których nie można przegapić. Jak już wspomnieliśmy elektrownia wodna Itaipu oraz Park ptaków z około 900 ptakami 150 różnych gatunków. W parku można zobaczyć również inne zwierzęta i gady. Bliskość Parku ptaków i parku wodospadów sprawia, że można je zobaczyć tego samego dnia.


Foz do Iguaçu to również styk 3 granic. Stamtąd można zobaczyć 3 kraje: Brazylię, Argentynę i Paragwaj.


Ciekawostka: miasto to jest jednym z najbardziej wielokulturowych w Brazylii, zamieszkałym przez potomków Argentyńczyków, Paragwajczyków, Japończyków, Niemców, Ukraińców, Polaków, Chińczyków i Libańczyków oraz proporcjonalnie jest to miasto z największą liczbą muzułmanów w Brazylii.Kiedy odwiedzić Foz do Iguaçu? Kiedykolwiek! Miasto można zwiedzać przez cały rok, latem (grudzień, styczeń i luty) temperatury są wyższe i wilgotne, średnia temperatura to 33°C, a zimą (czerwiec, lipiec i sierpień) temperatura jest najniższa ze średnią 13°C.


Odwiedzając Brazylie Foz do Iguaçu powinno znaleźć się w Twoim planie podróży. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem dotarcia tam jest samolot. Lotniska São Paulo, Rio de Janeiro i Kurytyba oferują codzienne loty do Foz do Iguaçu.


Planujesz odwiedzić Brazylię? Skontaktuj się z nami! Przygotowaliśmy ekskluzywny program z Foz do Iguaçu z polskojęzycznymi przewodnikami!

Podobały Ci się wskazówki?! Zostaw swoje pytania i sugestie w komentarzach! Czekamy na ciebie w Brazylii!
0 comentário

Posts recentes

Ver tudo

Comments


bottom of page