top of page

Katedra w Rio de Janeiro.

Jednym z symboli miasta Rio de Janeiro jest niewątpliwie katedra. Główny kościół archidiecezji Rio de Janeiro jest poświęcona świętemu Sebastianowi, który jest również patronem miasta.

Został zainaugurowany 15 sierpnia 1979 r. przez ówczesnego arcybiskupa kardynała Eugenio de Araújo Sales.

W architekturze katedry kryje się wiele ciekawostek i symboliki, która oprócz tego, że jest świątynią, centrum wydarzeń archidiecezji, jest również popularnym miejscem turystycznym.

Kalendarz religijny ma wiele świąt, z których głównym jest święto patrona, świętego Sebastiana, 20 stycznia, którego obchody rozpoczynają się trzynaście dni wcześniej i kończą dużą procesją ulicami miasta. Kilku papieży odwiedziło katedrę, w tym św. Jan Paweł II, który pomnik z brązu znajduje się tuż przed głównym wejściem do katedry.

Niektóre ciekawostki dotyczące jej architektury, jej nowoczesnego stylu. Wielu twierdzi, że wygląda jak piramida Majów, ale jest jak stożek, architekt Edgar de Oliveira Fonseca zainspirował się mitrą, której używają biskupi i papież. Wchodząc do katedry, można zobaczyć 4 duże kolorowe witraże, które są połączone z greckim krzyżem na szczycie.

To jedna z symboliki tej konstrukcji, kształt stożka wskazuje na most między niebem a ziemią, krzyż na szczycie symbolizuje Boga błogosławiącego wiernych, a to błogosławieństwo dociera do ziemi przez te świetliste witraże, które dotykają ziemi. Cztery witraże mają różne kolory i symbolizują przymioty Kościoła rzymskokatolickiego: JEDEN – kolor zielony, ŚWIĘTY – kolor czerwony, KATOLICKI – kolor niebieski i APOSTOLSKI – kolor żółty.Wnętrze kościoła jest ogromne, może pomieścić 20 tys. Wiernych stojących lub 5 tys. siedzących, ma 75 m wysokości i 106 m średnicy. Ołtarz główny znajduje się pośrodku, a za nim mieści się kaplica Najświętszego Sakramentu. Nad ołtarzem zawieszony na stalowych linkach krzyż łaciński z wizerunkiem Marii i św. Jana. Główne drzwi mają obrazy przypominające główne prawdy wiary i osoby z Pisma Świętego. Inne posągi są rozmieszczone w katzedrze, wśród nich św. Franciszek z Asyżu i Matka Boża oraz obrazy opowiadające o historii powstania miasta Rio de Janeiro. W podziemiach znajduje się muzeum oraz cmentarz z grobami wiernych, księży i ​​biskupów.Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej o katedrze w Rio? Przyjedź do Brazylii, zbierz swoją grupę. W jednej z kaplic wewnątrz katedry można odprawić Mszę św. w języku polskim.
0 comentário

Posts recentes

Ver tudo

Comments


bottom of page