top of page

Muzyczne style Brazylii: Sertanejo

Sertanejo to Gatunek muzyczny, który pojawił się w głębi Brazylii (stany Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Goiás, São Paulo, Paraná) i stał się znany w całym kraju od 1929 roku.

Nazwa sertanejo pochodzi od słowa Sertão, co oznacza, że ​​„pochodzi od sertão”, Sertão to nazwa miejsc z dala od dużych miast, położonych wśród pól i sertanejos lub caipiras, to ludzie mieszkający na wsi. Muzyka jest grana odtwarzana za pomocą instrumentów strunowych, takich jak gitara i altówka caipira – która jest instrumentem podobnym do gitary, o nieco mniejszym korpusie i zwykle ma 10 strun.Podobnie jak inne gatunki, sertanejo również ma swoje style, a 3 najważniejsze z nich to: Sertanejo Raiz lub Música Caipira, ten gatunek pojawił się jako pierwszy, i teskty piosenek opowiadają o życiu na wsi, są bardzo proste i grane na farmach wokół ogniska. Sertanejo Romântico, na które wpływ ma amerykańska muzyka country, imprez rodeo z „kowbojami”, dla których wiele amerykańskich piosenek zostało zinterpretowanych w języku portugalskim.

I wreszcie, Sertanejo Universitário, który jest obecnie najczęściej grane, z największym wpływem młodych ludzi z użyciem wielu instrumentów muzycznych i elektronicznych.

Ciekawostką dotyczącą Sertanejo jest „dupla sertaneja”, czyli duet, zwykle złożony z członków rodziny. Para braci lub kuzynów, a ostatnio również przyjaciół występuje razem. Jest to jedna z głównych cech tego gatunku, jeden śpiewa w pierwszym głosie, a drugi w drugim głosie. Gatunek Sertanejo bardzo się rozrósł i jak samba ma wielu znanych w Brazylii artystów, przedstawiciele Sertanejo Raiz: Alvarenga i Ranchinho, Tonico i Tinoco, Inezita Barroso, Renato Teixeira, Almir Sater i Sergio Reis. Przedstawiciele romantycznego Sertanejo: Milionário i Zé Rico, Chitãozinho i Chororó, Leandro i Leonardo, Zezé de Camargo i Luciano, João Paulo i Daniel, Roberta Miranda. Przedstawiciele uniwersytetu Sertanejo: Bruno i Marrone, Cesar Menotti i Fabiano, Paula Fernandes, Simone i Simaria, Maiara i Maraisa, Luan Santana i Gustavo Lima.

0 comentário

Comments


bottom of page