top of page

Niterói - Co jest takiego wyjątkowego w tym mieście?

Niterói to miejscowość położona około 20 minut jazdy od Rio de Janeiro. Co jest takiego wyjątkowego w tym mieście?

Ponieważ jest tak blisko Rio de Janeiro, można spojrzeć na góry i piękne krajobrazy z innego kąt, a także poznać niesamowite miejsca w Niterói.
Historycznie Niterói było bardzo ważne. Ciekawostką jest że było to pierwsze miasto w Brazylii założone przez Indianina, mianowicie zostało założone w 1573 roku przez Indianina o imieniu Arariboia. Jego plemię znane jako „Temeninós” było sojusznikiem Portugalczyków i pomagało w bitwach przeciwko inwazji francuskiej. W podzięce Gubernator Generalny Rio de Janeiro przyznał Indianom ziemie, na których dziś znajduje się miasto Niterói. Najpierw powstała wioska São Lourenço dos Indios, która później stała się Niterói, miasto, którego nazwa w języku Indian oznacza ukrytą wodę.Aby dostać się do Niterói mamy kilka opcji, jedną z nich to most przez zatokę Guanabara, o łącznej długości 14km. Podczas przejazdu nim można kontemplować piękno wybrzeża obu miast. Innym sposobem jest dotarcie na Praça XV, w historycznym centrum Rio de Janeiro i wyruszenie na 20-minutową wycieczkę do barką do centrum Niterói. Oczywiście połączona jest ona z podziwianiem krajobrazie widzianym z zatoki.

W Niterói mamy wiele atrakcji turystycznych: wśród nich zabytkowe kościoły, muzea i twierdze. Bardzo znane jest muzeum, dzieło znanego architekta Oscara Niemeyera. Stanowi ono część kompleksu prac architekta, o nazwie Caminho Niemeyer. Szlak zaczyna się w centrum miasta i wiedzie przez teatr do Muzeum Sztuki Współczesnej – MAC. Otwarte w 1996 roku muzeum przyciąga wiele osób swoim ciekawym kształtem, który przypomina latający spodek na szczycie wzgórza nad oceanem.Niterói ma piękne plaże nad Zatoką Guanabara i piękny widok na Rio de Janeiro, z figurą Chrystusa Odkupiciela na Corcovado i Głową Cukru. Inną atrakcją jest Twierdza Santa Cruz, fort zbudowany w 1555 roku, mający strzec wejścia do zatoki Guanabara przed statkami. Fort ten odegrał ważną rolę w historii i oferują ciekawą wizytę, podczas której poza elementami fortyfikacji mamy piękny widok na Głowę Cukru.


Poza historią Niterói ma piękne plaże nad Oceanem Atlantyckim, najsłynniejsze i najpiękniejsze plaże to Itacoatiara, Itaipu i Piratininga. Po spacerze można odpocząć na plaży.

Gorąco polecam zachód słońca z punktu widokowego na wzgórzu zwanym Parque da Cidade. Wzgórze mające prawie 300 metrów nad poziomem morza oferuje panoramiczny widok na całe miasto Niterói. A dla lubiących sporty ekstremalne czekają loty paralotnią lub lotnią.

Czy znałeś już Niterói? Zostaw w komentarzach, co myślisz o tej turystycznej wskazówce położonej tak blisko Rio de Janeiro.

A jeśli chcesz poznać z nami Niterói, skontaktuj się z nami! Nasi polskojęzyczni przewodnicy zabiorą Cię na niesamowitą wycieczkę! Zorganizuj swoją grupę i zwiedzaj z nami Brazylie!
0 comentário

Comentários


bottom of page