top of page

Sambódromo w Rio de Janeiro

Jesteśmy w nastroju karnawałowym. Karnawał to bardzo popularna impreza w Brazylii, która zatrzymuje kraj. Wszyscy wychodzą na ulice, by tańczyć, śpiewać i skakać w rytm samby.

W Rio de Janeiro odbywają się również parady Szkół Samby. Na potrzeby tych parad budowano miejsca, między innymi wielki amfiteatr, aby ludzie mogli oglądać to przedstawienie.Sambódromo w Rio de Janeiro został zainaugurowany w 1984 roku przy Avenida Marquês de Sapucaí i został zaprojektowane przez słynnego brazylijskiego architekta Oscar Niemeyer. To miejsce z trybunami, na którym szkoły samby mogłą paradować.

Oficjalna nazwa tego miejsca to Passarela Professor Darcy Ribeiro. Uhonorowanie antropologa, który był mentorem pracy. Jednak popularnie nazywany jest Sambodromem. W języku portugalskim jest to połączenie słowa „samba” + sufiks „dromo”, który pochodzi z języka greckiego i oznacza „miejsce do biegania”. I dlatego Sambodromo to miejsce, gdzie ludzie biegają, paradują w strojach reprezentujących swoje społeczności – szkoły samby.

Parady odbywają się zawsze w ostatni weekend karnawału, piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek karnawałową. A w sobotę po zakończeniu karnawału, odbywa się parada szkół, które zwyciężyły w konkursie.

Karnawałowe niedzielne i poniedziałkowe wieczory są najbardziej wyczekiwane, ponieważ paradują elitarne szkoły. Tak jak w piłce nożnej mamy elitarne drużyny, tak i w rozgrywkach samby są mistrzowskie i najbardziej znane szkoły. Bilety na te noce są droższe, a na to przedstawienie przyjeżdża wielu zagranicznych turystów.Avenida Marquês de Sapucaí ma 700 metrów długości i paradują wzdłuż niej szkoły samby. Trybuny i loże są skierowane w stronę alei i mogą pomieścić około 72 000 osób.

W ciągu roku, poza okresem karnawału, samochody i autobusy poruszają się po tej alei normalnie, jak każdą inną ulicą w mieście. Kiedy zbliża się karnawał, jest zamknięta i wszystko jest przygotowane na parady. Na kilka tygodni przed Karnawałem istnieje możliwość bezpłatnego udziału w próbach szkół samby. Zwykle odbywają się w weekendy przed wielką imprezą.

Sambodrom można zwiedzać przez cały rok.

Na Sambodromie gościło też kilka muzycznych grup, a w 2016 roku odbyły się na nim zawody łucznicze oraz maraton Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Rio.

Chcesz dowiedzieć się trochę więcej o Sambodromie w Rio de Janeiro? Zostaw swój komentarz! Chcesz wiedzieć o miejscu w Brazylii, o którym jeszcze nie pisaliśmy? Zostaw swoją sugestię. A jeśli chcesz poznać Sambódromo, porozmawiaj z nami, mamy polskojęzycznego przewodnika i całą logistykę, aby przygotować Twój przyjazd do Brazylii!

0 comentário

Comments


bottom of page