top of page

Ciekawostki o Rio de Janeiro - część 2

Atualizado: 29 de abr. de 2021

Kultura i sztuka

Wiemy, że zanim Portugalczycy przybyli do Rio, było tu już wielu mieszkańców, Indian, to oni nadali nazwy wielu miejscom, które dziś są dzielnicami, punktami odniesienia, a nawet nazwa carioca wywodzi się od Indian. Każda osoba urodzona w Rio de Janeiro jest nazywana „carioca”, wyrażenie pochodzi z języka Indian tupi (lokalny język autochtoniczny), cari = biały człowiek, oca = dom. Tak więc rdzenni mieszkańcy nazwali miasto Rio po przybyciu Portugalczyków.

Portugalczycy mieli wpływ na style architektury, którą widzimy. Europejskie style - kolonialnym, barokowym i rokokowym w wielu kościołach, eklektyczny styl Teatru Miejskiego, neoklasycyzm Casa França Brasil i Pałac Cadete, a także kilka budynków w stylu Art Deco i Art Nouveau. I nie możemy nie zauważyć, że Rio de Janeiro to miejsce narodzin wielkiego architekta Oscara Niemeyera, choć w mieście nie ma wielu jego najsłynniejszych dzieł, był ikoną światowej architektury ze swoimi dziełami i słynnymi krzywiznami.Kultura i sztuka wykraczają poza budynki, które widzimy spacerując po mieście. Jak wiemy, Rio de Janeiro to „stolica samby”, samba stała się oficjalną muzyką karnawału w Rio, ze swoim przedstawicielem znanym jako Cartola. Karnawał to niewątpliwie jedna z najbardziej znanych imprez na świecie, a karnawał w Rio de Janeiro jest atrakcją samą w sobie. Nie tylko na parady szkół samby, które ukazują luksusowe fantazje, bardzo dobrze wypracowane, opracowane i razem tworzące widowisko na świeżym powietrzu w rytmie bębnów samby. Kto nie może być na paradzie, powinien przynajmniej zaplanować obejrzenie jesteś w telewizji! Karnawał w Rio zwykle trwa cały tydzień, i mimo że powinien zakończyć się w Środę Popielcową to przedłuża się on w różnych blokach (imprezach z bębnami i samochodami z nagłośnieniem), tzw. Bloki przyciągają tłum biesiadników, podekscytowanych, tańczących w całym mieście. Jednym z najbardziej znanych jest blok Cordão do Bola Preta, w którym uczestniczy milion ludzi.
Oprócz samby, Rio jest także domem dla „choro ou chorinho”, stylów muzyki odnoszących sukcesy, które się pojawiły dzięki artyście znanemu jako Pixinguinha. Nie możemy nie wspomnieć, że tu narodziły się dwa wielkie nazwiska brazylijskiej muzyki popularnej, dające początek nowemu stylowi zwanemu jako „Bossa Nova”, to oni skomponowali między innymi słynną piosenkę „Garota de Ipanema” (Dziewczyna z Ipanema), mowa oczywiście o Vinicius de Moraes i Antônio Carlos Jobim.

Oprócz muzyki w cudownym mieście urodzili się wielcy pisarze, którzy wnieśli duży wkład w literaturę brazylijską, wśród których możemy wymienić Machado de Assis, Nelson Rodrigues, Paulo Coelho.

0 comentário

Posts recentes

Ver tudo

Comments


bottom of page