top of page

Kurytyba

Czy wiesz, że Kurytyba to jedyne miasto w Brazylii, które ma swoją nazwę w języku polskim?

Region Kurytyby zaczął być zaludniany około 1630 r. przez mieszkańców pochodzących z Paranaguá, gdzie odkryto złoto, tworząc osadę Nossa Senhora da Luz i Bom Jesus dos Pinhais, która została podniesiona do kategorii wsi w 1693 r. Brak zasobów w regionie spowodował, że wielu mieszkańców przeniosło się do stanu Minas Gerais. Przez długi czas wieś była jedynie miejscem transportu bydła. Rozwój rozpoczął się na początku XIX wieku wraz z wydobyciem i eksportem yerba mate, i w 1842 r. uzyskała status miasta. W 1853 r. południowa i południowo-zachodnia część prowincji São Paulo rozdzieliła się, tworząc stan Paraná, którego stolicą została Kurytyba.Od 1867 Kurytyba zaczęła przyjmować imigrantów, głównie Polaków i Włochów.

W 1871 roku Polak z Opolszczyzny, z pomocą księdza, zdołał wraz z kilkoma rodzinami osiedlić się w rejonie Kurytyby, zakładając przy pomocy rządu Paraná pierwszą polską kolonię w Brazylii. Nazwisko „ojca” polskiej polonizacji to Sebastian Wos-Saporski. Do Brazylii przybywało coraz więcej polskich rodzin, zatrzymując się w Kurytybie i okolicznych miastach, w 1875 roku było ich już ponad 6 tysięcy.

Polacy wywarli wpływ i pomogli w budowie wielu instytucji oraz szkoły. Dziś wielu potomków zachowuje swoje korzenie i kulturę przyniesioną przez rodziców. Na przykład łatwo jest znaleźć pierogi do jedzenia w Kurytybie, a to wcale nie jest łatwe do znalezienia na przykład w Rio de Janeiro, gdzie większość ludzi nawet nie wie, co to są pierogi. Kurytyba jest drugim miastem poza Polską pod względem liczby mieszkańców polskiego pochodzenia, ustępując jedynie Chicago w Stanach Zjednoczonych.Kurytyba to miasto z wieloma atrakcjami turystycznymi, ogrodem botanicznym, operą drutową, parkami i muzeami, a nawet pomnikami osadników polskich, ukraińskich i włoskich.

Lasek Papieża Jana Pawła II jest jednym z tych parków, w których znajduje się pomnik polskiej imigracji. Został zainaugurowany wkrótce po wizycie Świętego Jana Pawła II w Kurytybie. Jest to bardzo spokojne miasto, a doskonałą struktura komunikacyjna jest wzorem dla całej Brazylii.

Stan Paraná ma również inne miasta, które zostały skolonizowane przez Polaków, a wielu potomków nadal zachowuje kulturę, tańce i jedzenie swoich przodków. Przykładem polskich wpływów jest to, że Federalny Uniwersytet Parany z siedzibą w Kurytybie jest jedyną uczelnią w Brazylii, która oferuje kurs języka i literatury polskiej dostępny dla brazylijskich studentów.

Chciałeś wiedzieć o tym kawałku Polski w Brazylii? Napisz w komentarzu i odwiedź z nami Kurytybę!!!


0 comentário

コメント


bottom of page