top of page

Tradycje wielkopostne w Brazylii

Atualizado: 14 de abr. de 2021

Podróżowanie to bardzo dobry sposób na poznanie kraju, nie tylko jego naturalnego piękna, budynków, ale także jego tradycji, kultury, historii i religijności. Gdy chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu, które mamy zamiar odwiedzić, szukamy informacji w książkach albo coraz częściej w google. Tutaj postaramy się przedstawić w kilku słowach troszeczkę Brazylii tym wszystkim, którzy są zainteresowani podróżą do naszego pięknego kraju. Nie zawsze to, co czytamy w gazetach i oglądamy w telewizji, przedstawia codzienną rzeczywistość danego miejsca.


Na początek opiszemy tradycje okresu Wielkiego Postu w Brazylii. Wielki Post, jest związany z chrześcijaństwem, a Brazylia to kraj z większością chrześcijańską. Dzięki kolonizacji przez Portugalię odziedziczyliśmy chrześcijaństwo jako podstawę wiary większości Brazylijczyków. Wiele tradycji chrześcijańskich przybyło do Brazylii wraz z portugalskimi kolonistami, jezuitami, a następnie z innymi zakonami: benedyktyni, karmelici itp.


Wielki Post to czas przygotowań do Wielkanocy. Czas postu, pokuty i duchowości nastawionej na przebaczenie i pojednanie z Bogiem. W języku portugalskim nazywamy „QUARESMA”, słowo, które pochodzi z łaciny, i jest związana z 40 dniami.


Tak jak w całym Kościele, również w Brazylii, okres ten rozpoczyna się w Środę Popielcową, po portugalsku „Quarta-Feira de Cinzas”, a kończy się w Wielkim Tygodniu wraz z początkiem Triduum Paschalnego. Tak jak na całym świecie, również w Brazylii, w tym dniu w kościołach posypuj głowy popiołem lub czynią znak krzyża na czole. W tym dniu poszczą i powstrzymują się od mięsa i alkoholu.


W okresie Wielkiego Postu w wielu kościołach odprawiana jest każdy piątek Doga Krzyżowa, z rozważaniami na aktualne tematy.

W okresie Wielkiego Postu przeprowadzana jest „Kampania Braterstwa”. Po raz pierwszy odbyła się ona w 1964 roku z inicjatywy CNBB (Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii). Jest to kampania społeczna, która koncertuje się na tematach związanych z problemami Brazylii. Każdego roku ma inny temat, z hymnami religijnymi, które mają być śpiewane podczas mszy oraz wieloma tekstami i refleksjami, które należy poznać w okresie Wielkiego Postu.


W wielu parafiach istnieje również zwyczaj chodzenia na „wielkopostne spacery”, podczas których wierni gromadzą się, aby spacerować po ulicach lub szlakach w górach, modlić się i uczestniczyć we Mszy św. jako formę pokuty, pojednania i bycia bliżej Boga.


Kolejna bardzo brazylijska ciekawostka, jest zwiazana z naturą, mamy tutaj drzewo, które kwitnie dokładnie w okresie Wielkiego Postu, a jego kwiaty są koloru fioletowego, a popularna nazwa tego drzewa to Quaresmeira - Wielki Post.

Chcesz poznać więcej ciekawostek dotyczących Brazylii? Zaglądajcie tutaj, ponieważ wkrótce będziemy mieli więcej artykułów o naszym pięknym kraju.

0 comentário

Posts recentes

Ver tudo

Comentarios


bottom of page